História a pamiatky
prírodné a kultúrne vzácnosti
Územie obce bolo obývané už pred približne 105 000 rokmi človekom neandertálskeho typu, o čom svedčia archeologické nálezy realizované v troch etapách od poslednej štvrtiny 19. storočia do 60. rokov 20. storočia. To však nebol jediný nález na katastri obce. Okolo roku 1870 Talian Giuseppe Migliorini hľadal pri svojich cestách Európou vhodný kameň na ťažbu. Usadil sa v Gánovciach, kde sa nachádzala travertínová kopa. K ťažbe travertínu prispela i výstavba Košicko-bohumínskej železnice a gánovský travertín bol využívaný i pre stavbu budov v Poprade, významnejšie vo Viedni, Budapešti a pod. Pri ťažbe travertínu kamenári (v matrikách v časti povolanie ako „lapicida“) odkrývali postupne najvrchnejšie vrstvy usadeného travertínu, až po tie najstaršie. Tým by sa dalo zhodnotiť, že spôsob tvrdnutia travertínu umožnil vytvorenie určitého historického kalendára. Nálezy reprezentujú odtlačky listov a plodov stromov, skamenené schránky a kosti zvierat – mamutov, jaskynných levov a medveďov, mastodonta, nosorožca a pod.
K najvýznamnejšiemu nálezu prispel i miestny kamenársky majster Koloman Koky, keď v roku 1926 našiel kus kameňa, ktorý sa „mohol podobať na niečo vzácne“. Tento nález od neho odkúpil vedec z Čiech Dr. Jaroslav Petrbok, avšak na nález sa na istý čas zabudlo, nakoľko sa predpokladalo, že ide o mozog cicavca. Až neskôr sa o nález zaujímal antropológ Dr. Emanuel Vlček, ktorý nález pripísal a zaradil tak, ako ho poznáme dnes – rod Homo neanderthalensis. V mieste bývalého domu rodiny Migilioriniovcov boli realizované stavebné úpravy a tento dom bol prestavaný na účely ubytovania vedcov z viacerých miest Európy.
Dejiny obce počas II. svetovej vojny písal aj Budovateľský tábor Hlinkovej Mládeže – vrchol celoročných aktivít Hlinovej mládeže. Tá prevzala objekt kúpeľov po deportácii rodiny Braunovej, rodiny židovského pôvodu, ktorá mala kúpele v prenájme. Títo napokon zahynuli v koncentračnom tábore v Poľsku. Kúpeľná história sa začala písať v roku 1549.
Prvou písomnou zmienkou obce bola listina z 5. novembra 1317. Gánovce už určite existovali ešte skôr, nakoľko v tom čase, približne od roku 1260, už existoval Rímsko-katolícky kostol, v súčasnosti pod patronátom sv. Michala Archanjela. V tom čase sa kamením 3 či 4 obce skladali na stavbu kostola, i to vyzdvihuje významné postavenie Gánoviec v tom čase.
Prvou písomnou zmienkou časti obce Filice, ktorá bola s Gánovcami zlúčená v roku 1924, bola spoločná listina s Popradom a Spišskou Sobotou zo 16. marca 1256. Najnovšie výskumy historikov však naznačujú, že obec ako taká sa v záznamoch nevyskytuje, spomína sa len istý File, ktorému boli pridelené 3 poplužia zeme. Obce sa zlúčili v prospech Gánoviec kvôli ich vychýreným kúpeľom, inak boli Filice v tom čase počtom obyvateľov väčšie. Obce spájal aj ich kopijnícky pôvod. Stolica X. Spišských kopijníkov (kopija – lat. lancea, kopijníci – lanceóti) bolo združenie obcí, ktoré v čase vojny poskytovali kráľovi „vrchné vojsko“, z čoho im plynuli rôzne privilégiá. Tzv. Parvus comitatus – Malá župa, pôsobila v rozmedzí rokov 1243 až 1803.
Pamiatky a vzácnosti v obci je možné deliť na prírodné a kultúrne. Medzi prírodné radíme už spomínané nálezisko neandertálskeho človeka, ktorého areál tvoria i drevené sochy s pravekou tematikou. V obci sa, nerátajúc kúpeľný prameň, nachádzajú dva pramene minerálnej vody v Gánovciach a vo Filiciach.
Medzi kultúrne pamiatky zaraďujeme Rímsko-katolícky kostol sv. Michala Archanjela z polovice 13. storočia, so vzácnymi freskami a bočným oltárom sv. Stanislava zo začiatku 16. storočia z dielne Majstra Pavla z Levoče. Evanjelický kostol sa nachádza vo Filiciach a bol postavený v poslednej štvrtine 19. storočia. Z polovice 19. storočia pochádza kaštieľ, postavený „vicežupanom“ Spišskej Stolice Augustínom Korponayom, ktorý sa v tom období zaslúžil i za obnovu kúpeľov a ich výstavbu v tzv. tatranskom štýle, i prehĺbenie artézskej studne. Kaštieľ v 30-tych a 40-tych rokov 20. storočia patril rodine Alexyovej, rodine nemeckého pôvodu. Na dvore kaštieľa pracovali rodiny komenciášov, či deputátnikov. Rodina však bola nútená odísť ešte pred príchodom osloboditeľskej Červenej armády. V kaštieli momentálne pôsobí materská škola, ktorej zriaďovateľom je obec, v jej areáli boli vytvorené a umiestnené viaceré umelecká diela, prevažne z travertínu.
Viac informácií je možné dozvedieť sa v monografii obce, ktorú si môžete zakúpiť na obecnom úrade.